akumulatory

Naukowcy z amerykańskiego MIT (Massachusetts Institute of Technology) proponują nowatorski sposób na ograniczenie zanieczyszczeń pochodzenia ołowiowego, który miałby polegać na recyklingu toksycznych elementów z akumulatorów samochodowych. Po poddaniu chemicznej obróbce uzyskany ołów można przekształcić w… ogniwa perowskitowe.

Perowskity oparte na ołowioorganicznych halogenkach są atrakcyjnym materiałem na ogniwa fotowoltaiczne, ponieważ efektywnie chłoną spektrum świetlne jak i umożliwiają dobry transport elektronów. Z wydajnością na poziomie 19% i dzięki relatywnie prostemu i taniemu procesowi produkcji, ogniwa perowskitowe mają przed sobą obiecującą przyszłość jako nowa generacja ogniw fotowoltaicznych. Jednakże, produkcja tego typu ogniw stwarza niebezpieczeństwo nadprodukcji rudy ołowiowej, co jest nie bez znaczenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Dlatego koncepcja zaproponowana przez MIT zredukuje do minimum potrzebę pozysku rudy ołowiowej w tej dziedzinie przemysłu.

Metodologia MIT opiera się na recyklingu akumulatorów samochodowych poprzez pozyskanie czystego ołowiu z anody oraz dwutlenku ołowiu z katody i zsyntezowaniu z nich jodku ołowiu (PbI2), który następnie naniesiony w formie nanokryształów na podłoże (np. szkło) staje się ogniwem perowskitowym.

Z chemicznego punktu widzenia proces przekształcenia toksycznego ołowiu z akumulatorów jest relatywnie prosty. Na filmie poniżej można zobaczyć zaprezentowany przez MIT proces.

 

 

Ponieważ powierzchnie ogniw opartych na perowskitach są bardzo cienkie, to według badaczy, jeden akumulator mógłby posłużyć do wytworzenia tylu paneli fotowoltaicznych by zasilić 30 domów jednorodzinnych !!!

Komentowanie wylaczone.