elastyczne panele

Naukowcy stworzyli elastyczne ogniwa słoneczne

o grubości kilku atomów

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Wiedniu stworzyli hybrydowy materiał z dwóch półprzewodników. Finalnie powstały materiał ma grubość zaledwie trzech atomów. Nowy materiał zapowiada się na tyle obiecujący, że może stanowić początek nowej technologii ogniw słonecznych.

Materiał charakteryzuje się niezwykle małą grubością, jest półprzezroczysty oraz elastyczny. Kilka miesięcy temu, grupa badawczy zsyntetyzowała ultracienki, krystaliczny, fotoaktywny materiał z diselenku wolframu. Finalnie połączono go z disiarczkiem molibdenu. Tak powstał nowy materiał, posiadający korzystną przerwę energetyczną, który może efektywnie dokonać konwersji energii słonecznej na elektryczną.

Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch warstw półprzewodnika w środku, podłączony do elektrody po obu stronach (rysunek powyżej).

Stworzony, nowy materiał zawiera warstwę wolframu otoczoną z jednej i drugiej strony warstwą selenu. Badania naukowe potwierdzają, że materiały w skali nano posiadają drastycznie różne właściwości od ich odpowiedników w skali makro. Cecha ta jest powszechnie wykorzystywana przez naukowców do tworzenia produktów o nowych właściwościach.

Materiał ten może być nanoszony na szklane powierzchnie. Część padającego światła przechodzi przez ogniwo, reszta jest wchłaniana i przekształcana na energię elektryczną.

źródło : www.fotowoltaikainfo.pl

Komentowanie wylaczone.