panele fotowoltaiczne

Co to są panele słoneczne (fotowoltaiczne) ?

Panele fotowoltaiczne znane są potocznie jako baterie słoneczne. Jest to najważniejsze urządzenie wchodzące w skład domowej elektrowni słonecznej, wszystkie pozostałe mają co najwyżej charakter pomocniczy. Bo to tu właśnie następuje zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

ogniwo-fotowoltaiczne

Za szkłem umieszczone są kawałki półprzewodnika, tak zwane ogniwa fotowoltaiczne. To właśnie te ogniwa z półprzewodnika zamieniają energię fotonów na energię elektryczną dzięki ujarzmieniu tak zwanego efektu fotowoltaicznego.

Jak działają panele słoneczne ?

działanie PV

Zasada działania ogniw słonecznych jest dość prosta. Panele słoneczne – fotowoltaiczne zainstalowane na dachu lub w innym nasłonecznionym miejscu za pośrednictwem przewodu elektrycznego przekazują je bezpośrednio do inwertera sieciowego. Inwerter sieciowy przekazuje zmienioną energię w postaci 230V bezpośrednio do sieci elektrycznej budynku. Energia  wytworzona w ten sposób jest łączona z energią sieciową. Np Uruchamiając odbiornik o mocy 2000W a jednocześnie posiadając system fotowoltaiczny sieciowy o mocy 500W rozkład energii będzie wyglądał następująco. 500W urządzenie odbierze od systemu solarnego resztę automatycznie pobierze z sieci. Następstwem tego jest wolniej pracujący licznik energii elektrycznej.

Jak powstają panele słoneczne ?

zobacz też : Elastyczne Panele SłoneczneCałodobowa Elektrownia Słoneczna, Elektrownia Słoneczna na Orbicie, Ogniwa z Akumulatorów