googleplex

Googleplex jest siedzibą firmy Google, która znajduje się w Mountain View, stan Kalifornia.

Celem projektu było opracowanie kompleksu budynków przeznaczonych pod siedziby firm, który współgrałby z publicznymi parkami. Zbudowano w tym celu podziemny parking dla ponad 2000 samochodów, umożliwiając tym samym stworzenie otwartej przestrzeni.

Kompleks składa się z czterech głównych i kilku mniejszych budynków o łącznej powierzchni 47 tysięcy metrów kwadratowych. Pierwotnie zostały one zbudowane z myślą o Silicon Graphics Inc. Jednakże w 2003 r. Google zaczęło wynajmować w nim pomieszczenia, a trzy lata później korporacja zakupiła całość za 319 milionów dolarów.

We wnętrzu budynku znajdują się gigantyczne gumowe piłki, w lobby jest fortepian, a na ścianie wyświetlane są bieżące zapytania wyszukiwarki Google. Kompleks mieści siłownię, darmowe pralnie, 2 małe baseny, boisko do siatkówki plażowej oraz jedenaście kawiarni o zróżnicowanym menu. W budynku znajduje sie także replika SpaceShipOne, oraz szkielet dinozaura.

googleplex1

Około 30 procent zapotrzebowania Googleplexu na energię elektryczną pokrywają panele słoneczne, które są w stanie wytworzyć 1,6 megawatów energii elektrycznej. Ich instalacja rozpoczęła się pod koniec 2006 r.

Pracownicy Googleplexu noszą kolorowe plakietki oznaczające ich przynależność do grupy pracowników pełnoetatowych (plakietki białe), kontraktowych (czerwone), praktykantów (zielone) oraz operatorów skanerów, pracujących na potrzeby GoogleBooks (żółte). W zależności od koloru plakietki pracownicy są uprawnieni do korzystania z różnego typu przywilejów i udogodnień, takich jak darmowe posiłki, środki transportu czy wyjazdy integracyjne.

Źródło : Wikipedia
 

Zobacz też : Prognozy Kierunków Rozwoju Technologii PV na Najbliższe LataPolski samolot na baterie słoneczneBydgoskie lotnisko chce inwestować w odnawialne źródła energiiPanele Słoneczne (Fotowoltaiczne)

Komentowanie wylaczone.