plaski_czy_prozniowy

Dokonaliście decyzji ? Chcecie wyposażyć dom w instalację solarną ? Waszym celem jest wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu, dla jednych na ciepłej wodzie użytkowej, dla innych na centralnym ogrzewaniu. Macie do podjęcia kolejną decyzję: który kolektor wybrać ? Czy lepszy będzie kolektor płaski czy kolektor próżniowy ? Odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy i gdzie sprawdzają się różne typy kolektorów.

Każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę, że wybór rodzaju kolektora w znacznej mierze będzie uzależniony od jego przeznaczenia, a także warunków jego pracy.

kolektor plaski

Kiedy lepiej zastosować kolektor płaski?

Planujesz wykorzystać kolektor do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) ? Posiadasz w ogródku basen ? Jesteś właścicielem/właścicielką domku letniskowego bądź domków kempingowych ? Jeśli odpowiedziałeś/aś na te pytania twierdząco, również polecamy kolektory płaskie. Dlaczego ? Dlatego, że kolektory płaskie ze względu na ich budowę , sprawdzają się w instalacjach pracujących w okresie wiosennym i letnim. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym. W tym okresie ich sprawność jest nieco gorsza od kolektorów próżniowych.

kolektor prozniowy

Kiedy lepiej wybrać kolektor próżniowy?

Kolektor próżniowy zdecydowanie lepiej wybrać do wspomagania centralnego ogrzewania (CO) oraz w przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania CWU w okresach jesienno-zimowych. Ten typ kolektora efektywniej niż kolektor płaski pracuje w „zimnych” porach roku.  Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: dzięki próżni, która zapobiega utracie części promieniowania dostarczanego do kolektora oraz stanowi doskonałą izolację cieplną. Dzięki temu kolektory próżniowe mogą podgrzać wodę do wyższej temperatury i możliwe staje się jej wykorzystanie w celach wspomagania centralnego ogrzewania.

wydajnosc kolektora1

Porównanie obu typów kolektorów

Różnice w budowie omawianych typów kolektorów sprawiają, że każde z urządzeń może pełnić inne funkcje i pracuje z inną efektywnością w różnych okresach roku. Aby ułatwić porównanie obu typów urządzeń wykonaliśmy krótkie zestawienie podstawowych różnic między kolektorem płaskim, a kolektorem próżniowym. Charakterystyka dwóch popularnych typów  kolektorów zamieszczona jest w tabeli poniżej:

Charakterystyka

Kolektor płaski

Kolektor rurowy, próżniowy o przepływie bezpośrednim

Sprawność optyczna

Wyższa

Niższa

Wartości współczynników przenikania ciepła

Niższe

Wyższe

Kąt montażu

Między 25-70°, najlepiej około 45-60°

Możliwość montażu w pozycjach pionowych i poziomych

Praca latem

Efektywna

Mniej efektywna

Praca jesień-zima

Mniej efektywna

Bardziej efektywna

Możliwość wspomagania CO

Nie

Tak

Temperatura czynnika roboczego (glikolu)

Około 40-50°C

Dochodzi nawet do 60-70°C

Odporność na trudne warunki pogodowe (gradobicie itp.)

Większa

Mniejsza

Łatwe odśnieżanie

Tak

Nie

Możliwość oddania nadmiaru ciepła do otoczenia

Tak

Utrudniona ze względu na panującą w rurach próżnię (możliwość przegrzania)

Możliwość przegrzania przy wysokim natężeniu promieniowania

Mniej prawdopodobne

Bardziej prawdopodobne

Izolacja

Wełna mineralna

Próżnia

Serwis

Konieczna naprawa całego urządzenia

Prostszy – zwykle wymiana uszkodzonej rury

Cena

Tańszy

Droższy

Dostępność na rynku

Szeroka gama produktów, bardzo popularne

Szeroka gama produktów, popularne

Polscy producenci

Tak

Tak

Podsumowanie

Analizując powyższe zestawienie, nasuwa się oczywisty wniosek: nie da się jednoznacznie określić, który z rodzajów kolektorów –  płaski czy próżniowy – jest lepszy. Wszystko zależy od tego co chcemy uzyskać! Mitem jest, że kolektory płaskie nadają się do efektywnego wspomagania centralnego ogrzewania w Polsce, ale są za to niezastąpione do wspomaganie przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Kolektory próżniowe są lepsze do pracy w zimniejszych porach roku, zatem zasadne jest ich użycie, gdy chcemy ograniczyć koszty ogrzewania CO i CWU jesienią i zimą.

 
Źródło : http://www.poradnik.sunage.pl/